Jag har faktiskt varit för trött för att orka svara på den här tråden, trots att den handlar om växtfärgning. [:0]
Jag har aldrig färgat med vejde själv, men i mina färgningsböcker finns lite tips:
I The Art and Craft of Natural Dyeing av J. N. Liles står det inte så himla mycket, receptet där är samma som finns online (lite mera löst beskrivet) här:
http://www.dreambirdstudio.com/journal/ ... in-indigo/
I Wild Color av Jenny Dean finns ett uppslag med 4 olika recept på färgning av vejde. Kan defentivt vara något att kolla in på ditt lokala bibliotek.
Växtfärgning av Gösta Sandberg har som inget vettigt riktigt att säga om vejde så den kan du hoppa över.
SCA publikationen Compleat Anachronist har ett häfte om 67 sidor som tar upp processen. Den heter From Woad to Blue av Christina Krupp, finns att köpas från:
http://tinyurl.com/o77do
För 4,5 dollar + 4 dollar frakt om jag minns rätt.
I den står det bla att bara första årets plantors löv ger färg och att löv från ca 24 vejdeplantor räcker till att färga 120 g garn.
1 ton vejde ger ca 20 kilo 20-40% rent indigotin.
Ett annat intressant litet häfte är en C-uppsats i Arkeologi; Blåfärgning med Vejde av Carl-Anders Gerstel.
Vad jag har förstått av att läsa dessa och lite andra böcker så krossar man bladen, låter det hela jäsa lite och formar sen bollar som hjälper till att bryta ner det som är ointressant för färgaren och istället möjligör en bra miljö för indigotinet eftersom det blir en jäsningsprocess inuti bollen. Det krävs även en himla massa vejdeblad för att kunna färga några större mängder. Och för att undvika grönsticket som blir av den naturliga Kämpferolen (gult färgämne) så tillsätts ofta lite krapp i fermentations badet.
Diverse länkar:
http://www.chriscooksey.demon.co.uk/indigo/index.html
Här står det lite om vejde samt ger några länkar till.
http://my.net-link.net/~rowan/Woad%20Page/woadpage.html
Knepig formatering på min dator, kopiera och lägg in i word eller likande så går det att läsa.
http://www.botgard.ucla.edu/html/botany ... index.html
http://waynesword.palomar.edu/ecoph3.htm
http://www.woad-inc.co.uk/dyeing_with_woad.html
Kommersiellt företag som säljer vejdefärgade produkter, pigment och vejdefrön
Det finns en bok som heter The History of Woad and the Medieval Woad Vat by John Edmonds (ISBN 9-05341-330-6) som jag inte har läst men titeln verkar ju faktiskt lovande.
Bibliografi ur J. B. Hurry's bok The Woad plant and it's dye från 1930 finns här:
http://www.chriscooksey.demon.co.uk/indigo/jbhurry.html
Hoppas detta hjälper lite
/ Malin