Fornbyn i Haninge - Erbjudande om arbete

Här diskuteras förutsättningar kring vår hobby.

Inläggav elin » 25 februari 2008, 22:32

Jag kan inte se att Ingemars åsikt i detta kan betraktas som någon våldsam kritik som du, Miklagard/Ronny vill beskriva det. ("Därför känns det lite ledsamt att bli våldsamt kritiserad av dig för att vi inte har haft tid att även granska all ny verksamhet lokalt i Stockholm.") Trots att Gunnes gård är en av de äldsta vikinga-anläggningarna i Stockholm län, (kan snart fira 20-års jubileum!!) så finns det t.o.m Väsby-bor som inte känner till Gunnes ;-) Detta om detta!

Vad det gäller den s.k. vikingarörelsen som Miklagard ofta refererar till, så undrar jag om jag ska använda händer eller fötter eller kanske både samtidigt för att utföra denna rörelse? Skaka lite på rumpan kanske?
Seriously! - det finns vikingatidsintresserade människor av alla sorter och former, men baske mej om man kan kalla det rörelse!!
Reenactare, lajvare, lokala grupper och föreningar ja, men det enda gemensamma är intresset för en kort tidsepoks historia och kultur.
Man möts på marknader, lär känna en del trevliga och roliga människor - men det är i den egna gruppen man har sin hemvist.
Det kan bli ett bekymmer för Haninge-projektet, att bygga upp en grupp?
Storholmarna häckar i Norrtälje, Körundafolket i Ösmo, NorraStorstockholmarna myser tillsammans i Upplands Väsby och snart i Rosersberg, och båtfolket har sina skepp och hemmahamnar...
Självklart besöker vi varandras marknader och knyter vänskapsband, men borta bra -hemma bäst. Eller?
Har vi alls ett gemensamt mål?
Jag undrar!
elin
 
Inlägg: 176
Blev medlem: 7 februari 2003, 10:06
Ort:

Inläggav miklagard » 25 februari 2008, 23:01

Jag kommenterade Ingemars våldsamma kritik i hans brev av igår som av någon anledning togs bort efter några timmar. Där uppgav han också att han tappat tron på Fornbyn i Haninge. Jag hade då svarat på hans våldsamma kritik och även mitt svar raderades. Det kändes inte som fair play. Det borttagna brevet ersattes idag av ett mer diplomatiskt vilket du tydligen läste och kommenterade.

Jag ser alla som sysslar med vikingahobbyn som vikingarörelsen. Det är många. I övrigt finner jag att din argumentation av någon anledning är fientlig

Jag undrar varför !
Har du ett syfte ?
miklagard
 
Inlägg: 123
Blev medlem: 13 februari 2006, 14:03
Ort: Sweden

Inläggav elin » 25 februari 2008, 23:19

Syfte??? Jag är nyfiken och gillar att diskutera :-)
elin
 
Inlägg: 176
Blev medlem: 7 februari 2003, 10:06
Ort:

Inläggav miklagard » 25 februari 2008, 23:21

Håll då diskussionen på en rumsren nivå så blir du bemött med respekt.
miklagard
 
Inlägg: 123
Blev medlem: 13 februari 2006, 14:03
Ort: Sweden

Inläggav elin » 25 februari 2008, 23:26

?
ber om ursäkt om jag förorättat dej!
jag hade ju bara några frågor:
- kan det bli ett bekymmer för Haninge-projektet, att bygga upp en grupp?
- borta bra -hemma bäst, eller?
- har vi som har vikingatidshistoria som intresse ett gemensamt mål?
elin
 
Inlägg: 176
Blev medlem: 7 februari 2003, 10:06
Ort:

Inläggav miklagard » 25 februari 2008, 23:40

Citat av Elin: "Vad det gäller den s.k. vikingarörelsen som Miklagard ofta refererar till, så undrar jag om jag ska använda händer eller fötter eller kanske både samtidigt för att utföra denna rörelse? Skaka lite på rumpan kanske?"

Jag accepterar aldrig att någon försöker göra sig rolig på min bekostnad !Vidare resonemang med dig därmed avslutad !
miklagard
 
Inlägg: 123
Blev medlem: 13 februari 2006, 14:03
Ort: Sweden

Inläggav Heinrich H » 26 februari 2008, 07:01

<i>Jag accepterar aldrig att någon försöker göra sig rolig på min bekostnad !Vidare resonemang med dig därmed avslutad ! </i>

Det är beklagligt att du har problem med att hålla en civiliserad ton, Ronny, så fort någon frågar något. Håller man inte med dig förklenar, hånar eller misstänkliggör du. Paranoid ?
Håll en hyfsad ton och lyssna på vad som sägs så kanske din dröm blir av en dag. Skräm inte bort dom vars hjälp du kan behöva ( det du kallar vikingarörelsen)
Heinrich H
 
Inlägg: 183
Blev medlem: 20 februari 2004, 10:12
Ort: Sweden

Inläggav elin » 26 februari 2008, 08:23

Okej - jag ska aldrig mer leka med ord om jag inte är säker på att bli förstådd!!
http://sv.wikipedia.org/wiki/R%C3%B6relse

Eftersom du inte uppfattade ordvitsen som humor missade jag syftet med resonemanget - nämligen att ta reda på om om vi som ägnar oss åt levande historia/reenactemnt är en (samhällelig) rörelse som syftar till att förstå oss själva bättre genom att undersöka gångna historiska epoker eller om det helt och hållet är för nöjes skull (rörelse=lek).
Eller både ock?
Jag presenterade _min_ åsikt att man inte kan se det som en organiserad samhällsrörelse (bortsett från SVEROK som är ett riksförbund för alla typer av rollspelande) - men jag är nyfiken på hur alla ni andra ser på det hela!
Haninge-projektets ena hörnsten (rätta mej om jag har fel!) är att det i Stockholm/Mälardalen finns x antal vikingatidsengagerade människor som bara väntar på att få en plats att hantverka på/visa upp sitt hantverk/(sälja sitt hantverk) - men _jag_ _tror_ att ca 95% redan är engagerade i en grupp/förening som har en fysisk plats (tex. Gunnes felag - Gunnes gårds vänförening) eller har börjat skapa en fysisk plats för detta (ex. Svitjod i Rosersberg)... och hur påverkar det Haningeprojektet?
elin
 
Inlägg: 176
Blev medlem: 7 februari 2003, 10:06
Ort:

Inläggav Johan Käll » 26 februari 2008, 09:37

Ursäkta min undran...men vad har SVEROK att göra med oss reenactors?
Johan Käll
 
Inlägg: 1644
Blev medlem: 28 februari 2003, 01:30
Ort: Sweden

Inläggav Skalde-Tord » 26 februari 2008, 09:59

Tror nu inte elin menar så, utan snarare drar ett exmpel där man rent kan referera till ett förbund av föreningar, en paraply organisation.

Reenactment Sverige består av brinnande eldsjälar som återskapar sin epok och sitt hantverk efter eget tycke, ofast engagerad i förening eller i lösa grupper som valt samma inriktning.
Vad jag vet så har vi allt från folkvandringstid upp till 2vk som reenactas i Sverige.

Lite sidoinlägg där kanske.
Skalde-Tord
 
Inlägg: 512
Blev medlem: 25 april 2007, 22:26
Ort: Sweden

Inläggav Matti » 26 februari 2008, 10:56

Herrejösses vad många missförstånd det blev!

Nä, jag tycker mig se att det inte finns en enhetlig rörelse inom "vikingeriet", utan snarare många olika grupper med lite olika inriktningar som alla gillar vikingatid. Re-enactment i stort, med allt från Romare och folkvandringstid till andra världskriget, kan ses mer som en "rörelse" i tiden.

Hursomhelst, Miklagard, ta inte illa vid av elin, hon menade det inte. Vad Gäller Ingemar så överreagerade han, men Gunnes Felag och Gunnes gård är en ganska känd företelse inom vikingeriet, och de är också kända inom det förre detta Nätverket för Levande forntid, vilket innehåller allt från jägarstenålder till vikingatid. Så de kände sig nog lite trampade på och upplevde att deras arbete förringades när du sa att de bara var en liten gård och att de i princip bara hade skolverksamhet, samtidigt som du berättade om hur stor er anläggning skulle bli.
Ni pratar i stort förbi varandra.

Ni i Haninge vill ha en vikingaby/stad, en handelsplats. Gunnes har återskapat en vikingatida bondgård, sannolikt den vanligaste bebyggelseenheten under vikingatiden och hela forntiden. Ni visar två helt olika sidor av vikingatiden. Ni vill visa det som var nytt i och med vikingatiden, nämligen handelsplatsen som blev stad/by, de vill visa det vardagliga livet för gemene man under vikingatiden.
Helt olika saker och inrikting. Gunnes har lantdjur och odlar på gammalt vis och fokuserar på det lokala och den "lilla" människan, medan ni lyfter fram handeln och de internationella kontakterna. Ni kan säkert ha ett utbyte, men till syvende och sist så kan den ena inte ersätta eller övertrumfa den andra. Sedan tror jag säkert att Gunnefolket känner sig lite förbisedda av politiker som vill ha "vikingar" men inte tycker de är "rätt sorts vikingar". De vill ha ett "Birka", inte det som var vardag för det flesta.

Man kan ställa upp det här lite schematisk:

Haninge & Svithjod - Handel, internationella kontakter, städer, krigare, "vikingar" i den betydelse som folk då verkar ha använt begreppet,"sjöburna krigare". Det nya, speciella och exklusiva med vikingatiden.

Gunnes gård - Jordbruk med djurskötsel och odling. Framställning av lokala produkter. Det lilla samhället och landsbygden. Böndernas och majoritetens vardagsliv för 1000 år sedan. Det vardagliga och "allmängiltiga" med vikingatiden.

Personligen känner jag mig mer attraherad av gården än av staden, och antagligen är det i en sådan verklighet som de flesta har sina "förfädrer" från denna tid, inte bland den lilla grupp i samhället som begav sig på utfärder. Därför är Gunnes gård mycket viktig som motbild gentemot vikingastaden, som annars lätt blir bilden av hur "alla" levde på vikingatiden.

Så bråka inte snälla ni, men tjata inte heller om att alla goda krafter skall komma och hjälpa just "erat" projekt. Det är en bra tanke, men i grund och botten så kan man inte vara på tusen ställen samtidigt. Att folk inte mangrant svarar "ja, vi kommer!" beror sällan på bristande engagemang, utan på att de har fullt upp hemmavid.
Matti
 
Inlägg: 1752
Blev medlem: 15 augusti 2005, 12:55
Ort: Sweden

Inläggav Martina » 26 februari 2008, 10:56

Nu får ni lugna ned er litegrann allihop!
Jag tycker Elins fråga om "vikingarörelsen" känns befogad och tror inte heller att hennes skämt var menat som förlöjligande. Jag hoppas därför Miklagard vill fortsätta svara på frågan.
Miklagard: Ditt svar till Ingemar finns kvar i den gamla tråden "Haninge" som inte är borttagen utan bara låst. Du har säkert forumet inställt på att inte visa låsta trådar, det är därför du inte ser den.

Mvh

Martina, moderator
Martina
 
Inlägg: 1334
Blev medlem: 16 december 2002, 17:57

Inläggav miklagard » 26 februari 2008, 13:19

Tack Matti och Martina, det var kloka ord. Min avsikt med denna tråd har varit att i första hand informera om projektet och i andra hand kunna svara på frågor. Att låta sig inledas i oändliga diskussioner som p.g.a. deltagarnas cementerade attityder aldrig kan leda till någon form av konsensus finner jag inte vara fruktsamt. Sådana diskussioner är vanliga , brukar bli oändliga och leder tyvärr ofta till att man förlöjligar och tar heder och ära av varandra. Sådant vill jag inte vara med om ! När jag därför p.g.a. inledande attityd ser en sådan diskussion under uppseglande svalnar mitt intresse, då jag inser att den troligen endast blir destruktiv och skapar missförstånd bland läsarna. Jag tycker inte att en sådan diskussion passar på ett officiellt forum. Jag kan däremot diskutera sådant privat. Det måste dock begränsas i tid då jag har värdigt mycket annat att göra bl.a. ett fornbyprojekt.*Ler* Det är möjligt att jag misstog mig på Elins syfte och svarar därför på hennes fråga.

Du undrar vad jag menar med begreppet vikingarörelsen. Vikingarörelsen, som jag ser det, är alla som har ett stort intresse för vikingatiden, och som både till kropp och själ engagerar sig i alla former av vikingaaktiviteter, alltifrån bara deltagande på marknader till avancerat återskapande. Om du ser dig omkring i Foteviken vid stora arrangemang så ser du flera hundra av de som jag kallar vikingarörelsen d.v.s. folk av alla slag mestadels från Sverige, men även från andra länder , förenade av ett enda gemensamt stort intresse. Många har samlats i föreningar som ofta är knuten till en plats. Vissa lyckligt lottade har en vikingagård som samlings- och aktivitetsplats. Är man så lyckligt lottade som ni i Gunnes felag har man tillgång till en verkligt fin rekonstruktion/gård. Vi är medvetna om att de flesta är knutna till en plats, men vi tror att när väl vikingastaden blivit verklighet kommer väldigt många att vilja delta i någon form.

Matti, i din schematiska uppställning vikingastad/ vikingagård nedan

Haninge & Svithjod - Handel, internationella kontakter, städer, krigare, "vikingar" i den betydelse som folk då verkar ha använt begreppet,"sjöburna krigare". Det nya, speciella och exklusiva med vikingatiden.

Gunnes gård - Jordbruk med djurskötsel och odling. Framställning av lokala produkter. Det lilla samhället och landsbygden. Böndernas och majoritetens vardagsliv för 1000 år sedan. Det vardagliga och "allmängiltiga" med vikingatiden.

kan man ana att du ser ett motsatsförhållande. Du tror kanske inte att vi tillgodosett behovet av att visa vardagen utan endast fokuserar på lättköpta poäng. I så fall vill jag rekommendera dig att gå in på Arkeologiforum och lusläsa all information som finns där på vår officiella informationskanal. Fornbyn i Haninge är ju en vetenskapligt högtstående fornhistorisk totalanläggning med boplatser från Jägarstenåldern, Bondestenåldern, Bronsåldern, Äldre järnåldern och Vikingatiden. I alla fem epokers boplatser kommer vi att levandegöra vardagen och varje epoks levnadsbetingelser. Där är ju jordbrukets utveckling och betydelse för människan oerhört vikig att kunna visa. Dessa boplatser kommer att levandegöras i temaperioder varje år där all vår kapacitet gällande de äldre boplatserna just då kommer att fokuseras på den då aktuella temaboplatsen. Där blir det naturligt med samarbete med entusiaster som är specialiserade på just denna epok Kanske är ni i Gunnes felag intresserade ?

Betr. Ingemars kritik om min okunskap om Gunnes felag räckte de med att fråga min projektgrupp så fick jag veta allt om dem och att de är väldigt duktiga. Jag har ju de senast åren p.g.a. tidsbrist helt fokuserat på det absolut nödvändiga för att driva projektet framåt så frågan hade helt enkelt aldrig kommit upp.
miklagard
 
Inlägg: 123
Blev medlem: 13 februari 2006, 14:03
Ort: Sweden

Inläggav Matti » 26 februari 2008, 18:28

Miklagard, du utgår genom att jag ställer upp ett motsatsförhållande mellan er och Gunnes gård att jag kommer med kritik. Det gjorde jag inte, jag bara ställde upp ett motsatsförhållande. Du skriver att ni ville ha en vikingaby/stad, vilket var en nyhet under vikingatid, och det fanns inte många, men de kom naturligtvis att få stor betydelse för historien och påverka bilden av epoken.
Jag säger att ni kompletterar varandra i detta avseende, ni visar vikingastaden ur ett seriöst perspektiv, medan de visar den andra sidan!
Jag är helt säker på att de kan bidra hos er, om inte annat så kom ju bönder från omlandet till städerna för att sälja sina produkter och köpa varor de inte kunde tillverka själva.

Ni visar Staden, Gunne visar gården.

Du är väldigt på att folk skall komma till er och hjälpa till, och det kan låta som att er projekt är viktigare än deras. Det kan upplevas som provocerande och förringande, även om jag är säker på att det inte är så du menar. Ni har tagit på er ett väldigt stort projekt, och jag förstår att ni söker efter alla som kan hjälpa till, men alla har sina projekt, som är stora nog för deras del. Alla är mycket stolta över sina insatser och att mötas av vad som kan upplevas som en förringande attityd kan tas mycket hårt. Särskilt som du svarade mig samtidigt om storleken på erat område så kan ett agiterat sinne få det till att du förringade dem för att de bara var en gård men ni hade en hel stad osv...
Så känslor kan lätt ställa till det ibland när vi alla kämpar med små medel med våra egna projekt.

Angående Haninge och Gunnes gård, så ligger ni bägge i samma region och även om Gunnes gård mycket väl kan förse er med specialisthjälp, så är det naturligtvis avhängigt av hur mycket de kan avvara från sin egen verksamhet. Och av egen erfarenhet vet jag att man inom fornbysvängen sällan kan avvara alltför mycket utan att det tär på den egna verksamheten.

Det bästa ni emellertid kan göra för varandra i alla lägen är att promota varandra! Gunne har vikingabondgård, ni har en vikingaby/handelsplats. Perfekt! Ni förklarar för besökare under hela säsongen att om de vill se hur livet såg ut på "landsbygden", så kan folk ta sig till Gunnes gård. På Gunnes kan de rekommendera folk att ta en vända till Haninge för att se hur en vikingatida stadsbebyggelse och handelsplats kunde te sig, och dessutom kan man samtidigt få se axplock ur hela den svenska forntiden!

Så jobbade vi på Eketorps borg, tillsammans med Ottenby fågelstation. Vi vidarebefodrade besökare till varandra! Någon gång kan man köra ett kortare gästspel hos varandra, men de mest grundläggande är att se till att rotera besökarna.

Skulle för övrigt gärna gett hjälp vad avser äldre järnålder/folkvandringstid till er om behovet fanns, men jag är rädd att jag i nuläget inte har råd att verka gratis.

Hur blev detta nu då? Tja, jag hoppas att jag rättade ut lite frågetecken och inte skapade för många. Jag tror att Haninge och Gunne kan bli goda samarbetspartners. Se till att komplettera varandra och dra nytta av varandra.
Förhoppningsvis leder detta till att ni öppnar en dialog och två är alltid starkare än en.

Sedan förstår jag att du, Miklagård, har nog med att hålla ert projekt igång så ni når mål. Jag hoppas att ni når dit. Och som sagt, behöver ni någon hjälp med äldre järnålder i framtiden, så kan jag förhoppningsvis hjälpa till!
Matti
 
Inlägg: 1752
Blev medlem: 15 augusti 2005, 12:55
Ort: Sweden

Inläggav Johan Käll » 26 februari 2008, 18:47

Nå, edftersom Miklagård känner att vi medeltidare är ett gäng gnällon så vill jag bara säga: Jag är glad att ni vågar satsa! Kör hårt. Vi kan aldrig ha för många ställen där man kan uppleva historia. Även om ett projekt skulle krasha är det bättre än ett projekt som aldrig blev av. Tyvärr har jag inte mycket jag kan bidraga med eftersom, men jag bor i Handen och kommer gärna på besök.

Lycka till med ert projekt och jag ser det som ett friskhetstecken att ni inte kommit igång. I mina ögon bådar det gott att ni löser de svåraste bitarna med pengar och annat först. De är ju de svåraste bitarna men också de bitar som glada idealister brukar tycka 'inte är så viktigt'. Jag väntar med spänning på var i Haninge ni kommer etablera er. Förhoppningsvis blir det i mitt närområde.
Johan Käll
 
Inlägg: 1644
Blev medlem: 28 februari 2003, 01:30
Ort: Sweden

FöregåendeNästa

Återgå till Om historiskt återskapande



Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Swedish translation by Peetra & phpBB Sweden © 2006-2012
Theme created by StylerBB.net