Sida 1 av 1
mammenklädedräkt - sanity check

Postat:
7 september 2004, 02:19
av my_mmy
hoppas nagon har kan plocka isar mina teorier (eller halla med mig).
Jag har tittat pa mammen kladerna - har tyvarr bara tillgang till Hald och mammen - grav kunst og samfund. For mig ser det ut som om vi talar om tva 'kropps plagg'.
ytterst tror jag att han hade en kaftan, av en 2/1 kypert broderad med den runda ansiktsmask kanten, akanthus monstret och fyrbeningarna med en vaxt. Jag motiverar detta med att han hade en 'stola' vilken tycks vara osterlig (och kaftaner fanns i Hedeby), samt att fyrbeningarna verkar vara ett osterlandskt motiv. Kvaliteten pa broderierna och stilen pa motiven tycker jag ocksa pekar pa ett importerat plagg fran oster.
Sen ar dar ett annat tyg, ocksa en 2/1 kypert med leoparderna och det lite grovre ovala ansiktsmask broderiet. Det broderiet tycker jag ser mer 'hemmagjort' ut i stilen (det liknar motivet pa ena yxan) och djuren ser ocksa lite mer 'klumpiga' eller pahittade ut.
nagra tankar? jag tycker jag har stirrat mig blind pa detta nu, och behover bollplanka lite.
/maggie

Postat:
7 september 2004, 07:25
av Arild Krake
Om det är denna dräkt du menar så är den rena rama fantasifostret. Jag har varait på föreläsning med en av de som gjord denna "rekonstruktion. Hon sade att de i stort sett bara hadde lite textilfragment med broderier att gå efter, så var broderierna är placerade är rena hittpåt. Skjorteln ovan är baserad på Bockstensmannens (1300-tal). Byxorna är baserade på thorsbergsbyxorna (500-tal?). Muddarna på dräkten är rekonstruktioner av ett fynd som jag ej har datering på. Likaledes med tygbanden som hänger ner på framsidan. Manteln blev för trång när de fodrat den med murmeldjurspäls så den är upphängd på axeln med en knapp på utställningen. Man har använt denna bild på Knut den store som inspiration när man gjort dräkten.
Men då jag inte tycker att denna information är tillräckligt klar när man visar upp "rekonstruktionen av mammendräkten" så kände jag mig lurad när jag fick reda på hur det låg till med denna dräkt.
Ludvig

Postat:
7 september 2004, 09:43
av Eva Andersson
De som gjorde dräkten ovan har aldrig hävdat att det är en rekonstruktion av mammen-dräkten. Den kallas "Knut den stores dräkt" och är baserad på en illumination föreställande nämnda man. Mammenfyndet användes endast som inspiration för vilka material och broderier som skulle användas.
Eva

Postat:
7 september 2004, 10:20
av my_mmy
mja, Eva, i 'Mammen, grav kunst og samfund' havdar de att det ar en rekonstruktion av Mammen drakten. Sen dess tror jag att de har fatt mycket kritik och kanske andrat namnet.
Ludvig, nej, det ar inte vad jag menar. Jag har tittat pa de faktiska textil fragment som fanns i graven.
muddarna ar faktiskt mammen original, likasa bandet. Att det var murmel djur i kappan beror pa att det fanns murmel har i graven. Alla broderierna och fargerna som valdes ar ocksa fran Mammen fyndet.
/maggie

Postat:
7 september 2004, 14:04
av Martina
I "Olddanske textilier" tolkar Hald bandet som en hlad, dvs ett pannband som knyts i nacken med ändarna hängande ned över ryggen. Eftersom detta är ett plagg som de facto ingick i den vikingatida högtidsdräkten tycker jag inte att det är en otrolig tolkning.
/Martina

Postat:
8 september 2004, 01:53
av my_mmy
ja, jag sag det - men var det ett manligt plagg? De har ju hittat atminstone ett liknande band (med silverhjorten) i Birka, och Valsgarde graven vi talade om for inte sa lange sen ar ju omtolkad till det, och jag var under intrycket att det ansags vara en 'stola' eller ett tyg balte som gick i samband med kaftanerna?
Beratta mer om hladet? Jag har valdigt begransad tillgang till litteratur och kunskap har, sa jag ar ju halvt i morker nar det kommer till senaste ron.
/maggie

Postat:
8 september 2004, 13:53
av Vix Hq
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Originally posted by my_mmy</i>
mja, Eva, i 'Mammen, grav kunst og samfund' havdar de att det ar en rekonstruktion av Mammen drakten. Sen dess tror jag att de har fatt mycket kritik och kanske andrat namnet.
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Den som skrivit artikeln i Mammen-boken (är det Munksgaard?), är den enda som kallar den för rekonstruktion av Mammen-dräkten. Lise Bender-Jörgensen, som också var med i teamet som tillverkade dräkten, har från början hållit fast vid att det är Knud den stores dräkt det handlar om, både i museets dokumentation och artikeln om dräkten i Museets Arbejdsmark (dansk stavning?). Hon sa att hon inte håller med om språkbruket att kalla den för Mammen-dräkten.
/Vix.

Postat:
8 september 2004, 18:40
av Martina
För att citera mig själv från ett tidigare inlägg om vikingatida huvudbonader: <i>Ginters skriver om ett gravfynd i Lettland där den <b>döde</b> hade ett silverbroscherat band över pannan. "Den Knoten der frei flatternden Bandenden deckte am Hinterkopf ein runder Goldfolienbeslag."
I Njals saga får Gunnar från Harald Gormsson en kunglig dräkt till vilken det hör "ett pannband med gyllene knutar"</i>
Men jag viste inte att silverhjorten satt på ett band! Kul! Är det någon som vet mer om fyndomständigheterna?
/Martina

Postat:
8 september 2004, 21:55
av my_mmy
cool - tack Martina!
Det dar med hjorten var nagot jag sag i artikeln om Valsgarde 12 tror jag, eller mojligen Inga Hagg's artikel om rangsymboler (jag har bockerna i en vaska just nu). Det var spekulation baserat pa det att hjorten ar broderad pa bagge sidor av tygstycket, liksom Mammen fyndet och Valsgarde fynden ar tvasidiga.
/maggie