Det får nog bli infodring fast fastsydda på insidan då, åtminstone på flickornas plagg, det är ju bättre att de kommer till användning än att de är helt tidstypsika och ligger oanänvda.
Har införskaffat lintråd och ylle så det ska bli någorlunda korrekt i alla fall. Nu är det bara att sitta och sy. Blev klar med uppläggning av en av Sagas klännignar igår. Sydde medans jag såg Gråta med ett leende så tiden bara flög i väg.
Broderier på kläderna, eller kantband av ngt slag är det ngt förunnat endast välbärgade eller kan en "fattig sate" unna sig ett litet broderi eller något mindre flärfullt band på ngt plagg?
Jag gillar tt broderar, fast jag kan inga riktiga styng, sådan har jag aldrig lär mig, utan är uppfinningsrik i stället
Och jo vi syns på Hantverkslägret. Har bet in avg i går, men lyckades glömma att posta brevet så det blir idag.
Mvh Hannah